Fevziye SÜRMELİ/Cafe Ruj/Yemek/Ne Pişirsem


Yemek efsanesi: "Balığın Adana ile imtihanı"

Her yörenin kendisi ile özdeşleşmiş, yemekleri vardır.

Amasya ve Afyonkarahisar'ın ''sakala çarpan çorbası'', Aydın'ın ''kulak çorbası'', Bolu'nun ''kedi batmazı'', Rize'nin ''enişte lokumu'', Şanlıurfa'nın ''şıllık tatlısı'', Kocaeli'nin ''otur fatma tatlısı'', Adana'nın "analı kızlısı", Adana'nın "dul avrat çorbası", Adana'nın "karakuş tatlısı", tabii ki Adana'nın "kebabı". Bu liste sonsuza dek uzar da uzar.


Bilenler bilir; iddia ediyorum, dünyanın en leziz, en lokum balıklarını, Adana civarında yersiniz. Çocukluğumda Karataş'a gidilir, Fevzi Kirve'nin restoranında rakı ile, ezme salata, patates kızartması ve lagos balığı afiyetle lüpletilirdi. Adana'mda etçil bir ordu olmasına rağmen, balık da her daim Adana'lının muhteşem sofralarında yerini almıştır.


Uygarlık tarihi boyunca, ineğe tapanı çıkmış, (hala tapıyolar), fili kutsal yapanı çıkmış ama; üzülerek gördüğüm şudur ki rüyada görüldüğünde, aşkta ve işte şanısının açıldığına işaret eden balık, bir levrek, bir kalkan olsun sürükleyememiş milyonları arkasından, okutturamamış dualar. Ama yıldızlar kadar parlak ve sonsuza kadar sessiz ve de eşsiz kalmışlar.

Hemen üzülmeyin, mitolojik açıdan Afrodit yine karşımıza çıkıyor ve Balık burç olarak gökyüzüne bakın nasıl konuyor:

*Balık
burcunun yıldızları, Afrodit tarafından yaratılmıştır. Afrodit ve oğlu Eros, karanlıklar Prensi Tyfon tarafından Fırat'a atılırlar ve iki balık tarafından kurtarılırlar. Tanrıça da, minnetinin işareti olarak balıkları gökyüzüne yerleştirir.

Balık
; bilir, bakar, unutur, yüzer, yaşar, sürüsü vardır, güzeldir, kolaydır, iskeleti kılçıktır, seyredilir, yenir.
Hüzünlü bir Adana'ya yol aldığım seyahatin dönüşünde Akyol kardeşlerin mühendislik zekalarıyla hayata geçirdikleri "Dost Balık"ta Akdeniz'in güzel lezzetlerinin tadına vardım. Akın ve Anıl Akyol kardeşler, balık işinin duayeni babaları Sedat Akyol'dan bayrağı devralmışlar. İkisi de cıva gibi gencecik mühendisler. Yemek ve balık bir araya gelince "Dost Balık"ı inşaa etmişler. Turunç ağaçlarının gölgesinde, Mücahitler Caddesinde, tüm balık çeşitlerini bulabileceğiniz, mevsim mezeleri ile Adana'lının midesine ve göz zevkine hitap etmişler. Kalamar, karides, hamsi tava ve mevsim balıkları tüm haşmetiyle masamıza geldiğinde, tok olduğumuzu sanıyorduk. Akyol kardeşlerin annesi Nevin Teyze ile geçmişe yolculuğa çıktığımız sohbetimizde, tebessümlerimiz ve şen kahkahalarımız eşliğinde yediğimiz balıkların tadına doyulmazdı. Temiz ve hızlı, güleryüzleri servisleri ile Akyol kardeşler dostlarına "Dost Balık" ile lezzetli balılarını ve misafirperverliklerini sunuyorlar.

Tebrik:
İstanbul'daki balık restorantları balıklarının lezzetine güvenmedikleri için, balık tabağı kalabalık gelir. "Dost Balık"ta ise tabaklarda sedece balık vardı. Tesekkürler.

Balıktan bu kadar söz ettikten sonra "Dost Balık"tan Mehmet Usta'nın "Karides Tava"nın tarifi de;

Malzemeler

►20-25 adet orta boy karides

►2 diş sarımsak
►2 adet küp doğranmış domates
►2 adet doğranmış yeşil biber
►Yarım çay kaşığı köri
►Pul biber
►2-3 yemek kaşığı zeytinyağı
►Tuz

Yapılışı

Domates ve biberleri zeytinyağında soteleyelim. Sarmısağı ekleyelim. Ayıklanmış ve temizlenmiş karidesleri de ilave edip domatesin suyu çekilinceye dek pişirelim. Pul biber ve tuzunu, en son da köriyi koyup bir kez daha çevirelim. Karides Tava hazırdır. Afiyet olsun.